Ženy
Box je ako olympijský šport v ohrození

Box je ako olympijský šport v ohrození

Známa slovenská športovkyňa Danka Barteková, ktorá sa stala členkou Medzinárodného olympijského výboru (MOV),  sa prednedávnom vyjadrila, že situácia okolo budúcnosti boxu ako olympijského športu je vážna a jeho zaradenie medzi disciplíny hier otázna.

zápas
 
Nový partner je v nedohľadne
Pre agentúru SITA Barteková povedala, že: „MOV potvrdil, že sa rozhodol pre suspendovanie Medzinárodnej boxerskej asociácie (AIBA) a priznám sa, že situácia nevyzerá ružovo ani pre AIBA a ani pre samotný box. Medzinárodný olympijský výbor sa snaží urobiť maximum pre to, aby na OH v Tokiu v roku 2020 bol v športových disciplínach zastúpený aj box, ale je to veľmi náročné. Na druhej strane totiž zatiaľ neexistuje relevantný partner, keďže AIBA je momentálne suspendovaná a nič nenasvedčuje tomu, že by sa v tomto malo niečo zmeniť. MOV teraz vynakladá nemalé úsilie na to, aby našla partnera na zorganizovanie olympijskej súťaže aspoň na takej úrovni ako to dokázala AIBA“.
 
Nedôstojný prezident
Prednedávnom za prezidenta AIBA zvolili Uzbeka Gafura Rachimova. Ide o kontroverzné rozhodnutie, keďže podľa agentúry AP a viacerých iných zdrojov je tento muž na zozname medzi najväčšími kriminálnikmi Uzbekistanu a okrem toho má na konte aj obvinenie z podieľania sa na pašovaní heroínu. Z úplatkárstva ho zasa obviňuje Ministerstvo financií USA, ďalej čelí obvineniam z vydierania, a aby toho nebolo málo, pripisujú mu aj legalizáciu príjmov z trestných činností. A tak mu v rámci svojej jurisdikcie ministerstvo zmrazilo všetky jeho aktíva. Záver z toho celého je smutný, zástupcovia AIBA sa podľa najnovších informácií nesmú kontaktovať s organizátormi OH 2020, ktoré sa uskutočnia v Tokiu, takže boxu hrozí reálne vylúčenie z programu olympijských hier.

medaile
 
História boxu ako olympijského športu
Box sa ako disciplína dostal na olympijské hry už v roku 1904. Počet váhových kategórií bol často korigovaný. Päť, čiže najmenej kategórií, bolo na programe hier v roku 1908, rekordný počet až 12 váhových kategórií bol na programe v rokoch 1984 až 2000 a v roku 2012 to bolo 10 mužských kategórií, tie sa konali v Londýne. Tam sa vôbec po prvýkrát v histórii olympijských hier odohrali zápasy v boxe žien a rozdelené boli do troch váhových kategórií.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup