Je Arktída nastavená ako hlavná prepravná trasa?

Preskúmaní prevezmú lode na západné pobrežie Grónska a potom sa pokúsia previazať cez kanadské arktické ostrovy, skôr ako sa dostanú dole cez Beringský prieliv medzi Aljaškou a Ruskom.
Problémom bolo, že aj v lete bola cesta väčšinou zablokovaná nepriepustným ľadom. Na jednej z najznámejších expedícií – slávneho britského Sir John Franklin v roku 1845 – všetci 129 členov posádky zahynuli po tom, čo ich obe plavidlá uviazli.

parník

Dnes, o viac ako 170 rokov neskôr, otepľovanie Arktídy znamená, že trasa je každým rokom čoraz viac prístupná počas niekoľkých mesiacov.
A podľa niektorých odhadov sa arktický ľad ustupuje do takej miery, že severozápadný pasáž sa môže stať ekonomicky životaschopnou námornou cestou.
Pre námorné spoločnosti, ktoré prepravujú tovar z Číny alebo Japonska do Európy alebo na východné pobrežie USA, by pasáž znížila tisíce kilometrov od ciest, ktoré v súčasnosti prechádzajú cez kanály Panamy alebo Suez.
Kanadská vláda iste dúfa, že to tak bude.

ledovec

Minulý mesiac minister hospodárstva Jim Carr povedal, že trasa "bude vo veci generácie pravdepodobne k dispozícii po celý rok".
V súčasnosti je to stále riskantné podnikanie, pričom ľad zostáva vážnym problémom.
Ale v roku 2014 sa Nunavik stal prvou nákladnou loďou, ktorá prešla priechodom bez sprievodu, keď dodávala nikel z kanadskej provincie Quebec do Číny.
Tim Keane, manažér operácií v Arktíde pre majiteľa lode, kanadskú námornú dopravu Fednav, bol na palube Nunavik na ceste.
Hovorí, že výlet bol príjemne "nudný" – loď nemusela stráviť dni bojujúcimi cez ľad.
Namiesto toho to urobila cesta z Quebecu do Číny za 26 dní, viac ako dva týždne menej než 41-dňový návrat cez Panamský kanál.
"Z hľadiska vzdialenosti má obrovský zmysel používať Northwest Passage, keď je k dispozícii," hovorí.

Zatiaľ čo Fednav nemá okamžité plány na opätovné použitie trasy, zostáva možnosť v závislosti od cieľa nákladu a času roka.
Rok pred Nunavikovou cestou sa ďalšia veľká loď – Nordic Orion – stala prvou nákladnou loďou, ktorá prešla priechodom, aj keď ju viedla kanadská ľadoborca ​​pobrežnej stráže.
Vlastník, dánska spoločnosť Nordic Bulk Carriers, ďalej povedala, že "dúfame a očakávame, že to urobíme" znova.
V súčasnosti je počet lodí prechádzajúcich priechodom nízky, ale stúpa.
V roku 2017 absolvovalo cestu celkom 32 plavidiel, ale iba jedna z nich bola nákladná loď. Ostatné zahŕňali dobrodružné jachty, špecializované ľadoborce, výletnú loď a tanker.

antarktida

Toto je v porovnaní s 18 plavidlami v roku 2016 a 16 v roku 2015.
Kanadská logistická spoločnosť Fathom Marine očakáva, že úrovne námornej dopravy v pasáži budú pokračovať v raste, v dôsledku ktorých sa v regióne podarí viac banských projektov.