Najlepšie herné konzoly všetkých čias, no víťazi môžu byť len traja

Videohry sú tu s nami už neuveriteľných 40 rokov a každé desaťročie nám v tejto oblasti prinieslo revolučné zmeny. Každým desaťročím chytajú videohry inovovanejšiu podobu na čele s novými konzolami. Vo svojej podstate revolučnou hernou konzolou bola takmer každá a mnohé z nich boli vcelku úžasné, ale rebríček pre absolútnych víťazov sa vždy skladá iba z troch miest. Nintendo Gamecube, Sega Dreamcast, Nintendo 64,… boli v podstate skvelými hernými konzolami s kompatibilitou zábavných a najmä kvalitných titulov a mali základňu svojich fanúšikov, ale z trhu ich na nižšie miesto záujmu vytlačila silná konkurencia a to sa dotklo najmä nás, Európanov, ktorí sme tak s týmito konzolami nemali väčšiu skúsenosť a nemali sme o nich toľko informácií ako o komerčných obroch na trhu, ktoré podľa názvu pozná už aj naša babka. Je to škoda, že sme sa nechali pripraviť o tento poznatok, ale na druhej strane výhoda, že sme siahli priamo po tom najlepšom a globálne najznámejšom, čo v tej dobe predstavovali konzoly Sony Playstation 1 a 2.

psp

Ale pozrime sa do prítomnosti
Vieme, že dnes na trhu jednoznačne dominujú najmä Sony Playstation 4, Microsoft Xbox One, ale chytá sa aj Nintendo so svojim prenosným Switch. Táto trojka je favoritom a poznávacím znakom dnešnej generácie, v podstate bez väčšej konkurencie.

•         Môžeme postrehnúť, že posledné dve dekády sa do rebríčku najlepších pretlačil výrobca Microsoft. Jeho pôvodný Xbox bol fajn, ale revolúciu a zároveň konečne priamu konkurenciu na trh priniesol až Xbox 360 v roku 2006, ktorý začínal získavať globálnu popularitu a Sony mal zrazu vplyvného rivala na trhu.

nintendo

No pozor, nesmieme zabudnúť
Doslova mániu a takmer davové šialenstvo vyvolala v 80-tych rokoch konzola NES (Nintendo Entertainment System). No niet sa čomu diviť,… Super Mario, Legend of Zelda, Donkey Kong, Contra, Castlevania,… všetky počiatočné a dodnes populárne názvy započali práve na tejto konzole.

xbox

Rozhodnutie
Po tejto rekapitulácii sa tak konečne dostávam k bodu, aby som určil najlepšie konzoly všetkých čias. Rozhodol som sa, že výber posúdim na základe vplyvu, aký mali tieto produkty na verejnosť a na technologickú revolúciu. Za najlepšie konzoly všetkých čias tak považujem: Sony Playstation 2, NES, Xbox 360