Aby ste svoju dovolenku v Turecku prežili v zdraví

Každá cesta do zahraničia so sebou prináša aj isté zdravotné riziká. Turecko síce nepatrí k miestam, na ktorých by vám hrozili nejakú strašidelné diagnózy, na pozore sa však treba mať vždy. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na veci, na ktoré by ste si v tejto krajine mali dávať pozor.

Žena v ružových plavkách, opaľújúca san a pláži.jpg

Turecko a očkovanie
Pred dovolenkou v Turecku nie ste povinní absolvovať žiadne špeciálne očkovanie. v tomto smere vám tu, v podstate, nehrozia žiadne vážne riziká.

Pozor na jedovaté hady
na uštipnutie hadom bohužiaľ neexistuje žiadna preventívna ochrana v podobe očkovania alebo liekov. V tejto krajine stretnete hadov na každom rohu. Niektorá z nich patria k tým smrteľne jedovatým. jedinou ochranou je vaša pozornosť. všímajte si kde stúpate, a to aj v mori.
Pozor si dávajte hlavne v extrémne teplých dňoch, kedy sa tieto zvieratá zvyknú vyhrievať na slnečných miestach, teda napríklad i priamo na pláži.
Ďalším zvieraťom, ktoré v tejto krajine predstavuje nebezpečenstvo, je škorpión. Aj v tomto prípade pomôže len vaša obozretnosť. Ak by vás niektorý z týchto živočíchov predsa len uhryzol, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.

Pite len balenú vodu
Najčastejším problémom, s ktorým sa stretávajú turisti v Turecku, je voda. Tá, ktorá tu tečie z kohútikov nie je zdravou škodlivá ani špinavá. Obsahuje však úplne iné baktérie ako tá naša. Preto si kupujte vodu vo fľašiach, a na tú z vodovodu zabudnite. Pozor si dávajte aj na to, čo vám do pohárov nalejú v reštauráciách.

Osoba, ktorá absolvuje očkovanie.jpg

S jedlom to nepreháňajte
Je úplne prirodzené, že na dovolenke, ľudí chytia žalúdočné problémy. Nemusíte zjesť nič pokazené. Stačí, že váš žalúdok nie je zvyknutý na konkrétny druh jedla. Práve Turecko patrí k u krajinám, ktorú sú povestné svojimi gurmánskymi špecialitami. Tie si doprajte s mierou a vždy len v serióznych podnikoch. Stánky na ulici sú síce lákavé, no nie vždy aj najbezpečnejšie.