Ako vychovať poriadkumilovnú osôbku

Chcete mať zo svojho dieťaťa poriadkumilovného človeka, ktorý bude mať svoj byt vždy dokonale uprataný? Tak na to myslite už od malička.

hraní
 

  1. Nechajte deti upratovať

Väčšina rodičov sa snaží svoje deti naučiť upratovať svoje hračky, izbu, alebo veci ktoré po byte porozhadzujú. Pokiaľ však ani tretí, štvrtý a šiesty príkaz nepomôže, mnohí stratia trpezlivosť, na dieťa nakričia a neporiadok poupratujú zaňho. To je však chyba. takýmto spôsobom, sa dieťa nikdy nenaučí upratovať. Maximálne bude mať traumu z neporiadku.
 

  1. S poriadkumilovnosťou to nepreháňajte

Ak budete svoje deti už od útleho veku týrať prehnaným upratovaním, poriadkom a čistotou, verte že ihneď ako opustia vašu spoločnú domácnosť, nebudú chcieť o týchto aktivitách ani počuť. Radšej budú žiť v rozbombardovanom byte, ale metla, vysávač a prachovka sa pre nich stanú doslova nočnou morou.
 

  1. Buďte dobrým príkladom

Na to, že v byte treba raz za čas aj poupratovať a poriadok i udržiavať nemusíte neustále svojich potomkov upozorňovať. Ak budú vyrastať v domácnosti, kde je poriadok a čistota bežnou súčasťou života, budú takto fungovať aj v dospelosti. Stane sa to pre nich jednoducho prirodzeným. Funguje to aj naopak. Ak nepatríte k ľuďom, pre ktorých je poriadok na prvom mieste, nečakajte to ani od svojich detí.
 

sourozenci

  1. Pustite ich k robote

Mnohí rodičia sa boja deti nechať umývať riad, naložiť práčku, alebo vyčistiť záchodovú misu. Máme strach, že niečo rozbijú, alebo si ublížia. Pokiaľ však svoje deti budeme držať v bezpečnej vzdialenosti od bežných domácich prác, nikdy sa ich nenaučia vykonávať. Preto im to dovoľte. Dávajte samozrejme pozor, nezabúdajte na ochranné pomôcky a s náročnejšími úkonmi im pomôžte. Rozbitý tanier, či pohár vám za to predsa len stoja.
 

  1. Nezabudnite na motiváciu

Všetky deti potrebujú k väčšine aktivít motiváciu, a to platí aj v prípade upratovania. Ak vám pomôžu pozametať, vyprášiť periny, alebo poukladať neporiadok na záhrade, odmeňte ich nejakou tou drobnosťou. Niekedy postačí aj pochvala pred starými rodičmi, či starším súrodencom. Takto sa budú do roboty hrnúť i samé od seba.