Spomaľte svoje srdce

Vysoký tep je problém, ktorý vám nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti. Niektorí ľudia ho majú vyšší i prirodzene. Záleží to ako od genetických predispozícií, tak aj od konkrétnej povahy človeka, veku, fyzickej kondície, či iných ochorení.  Jedna vec je však istá. Vysoký tep nadmerne unavuje naše srdce. To spôsobuje vyššie riziko vzniku infarktu a iných srdcovocievnych ochorení. Preto je dobré, ak sa ho pokúsime dostať do normálu.

balony
 
Vo všeobecnosti, je za a normálnu tepovú frekvenciu, považovaných 40 až 60 úderov srdca za minútu, v stave pokoja. Ak ste práve vyšli na piate poschodie, alebo zabehli desať kilometrov, je rýchlejší pulz je úplne normálny.
 
Najdôležitejším faktorom pre naše srdce, je jeho pravidelný tréning. Športovci majú automaticky silnejšie a odolnejšie srdce, a to práve kvôli tomu, že ho pravidelne namáhajú. Tento orgán je sval, ako každý iný, takže pri ňom platia tie isté zásady, ako pri posilňovaní brucha, či nôh. To je jeden z dôvodov, prečo je pohyb pre náš organizmus tak potrebný.
 
Cholerici majú prirodzene vyššiu tepovú frekvenciu. Ak patríte do tejto skupiny ľudí, je potrebné naučiť sa svoje srdce upokojiť. Problémom je to, že sa srdce nadmerne rozbúcha pri akomkoľvek podnete, a to aj pri tom najmenšom. Každý si musí nájsť vlastný spôsob. Napríklad počítanie do desať, či hlboké a pomalé dýchanie. Dôležité je aj pravidelné dodávanie magnézia.
 
Pulz môžu zvyšovať aj niektoré lieky. Ak po ich užití cítite búšenie srdca, poraďte sa so svojim lekárom. Problémy vám môžu spôsobovať niektoré látky, ktoré sú v nich obsiahnuté. Niekedy stačí zmeniť lieky a srdce sa upokojí samé.

tep
 
Nebezpečné sú aj niektoré zlozvyky. Fajčenie a alkohol patria do skupiny faktorov, ktoré naše srdce priamo ovplyvňujú. Ak si dáte cigaretu a cítite, že vaše srdce začína biť príliš rýchlo, mali by ste tento neduh, čo najskôr zo svojho života odstrániť. Rovnako i kofeín prirodzene zvyšuje pulz. Pitie kávy, alebo nápojov z jeho obsahom, napríklad kola, či energetické nápoje, preto netreba preháňať. Vo všeobecnosti platí, že tri šálky kávy denne nášmu zdraviu prospievajú. Viac nám už ale škodí.