Dezinformačná doba

Informácie sú veľmi dôležité pre život. Bez toho, aby sme mali informáciu o tom, že jedlo je na jedenie by sme nevedeli, že ho máme jesť. Dobre. Uznávam. To je trošku zvláštny príklad, tak som si pripravila ešte jeden. Bez toho, aby sme vedeli, že si máme kúpiť lístok na vlak by sme len tak nastúpili do vlaku a viezli sa. Problém by nastal vtedy, keď by prišiel revízor a pýtal si od nás lístok. My by sme však ani nevedeli, že také niečo máme mať. No neznalosť by nás neospravedlňovala a zaplatili by sme pokutu. To je nevedomosť o nejakej dôležitej alebo menej dôležitej informácii.

kyselina

Čo je to tá dezinformácia?

No a dezinformácia predstavuje informáciu, ktorá je nesprávna. Zoberme si to na tom istom príklade s vlakom. Niekto by nám povedal, že na vlak si musíme kúpiť lístok, ale stačí nám ho kúpiť vo vlaku. My by sme si spokojne nastúpili, veď lístok si kúpime vo vlaku, tak načo sa obťažovať státím a čakaním v rade, keď si môžeme v kľude, v sede a v pokoji kúpiť aj v kupé vlaku. No táto informácia, teda skôr dezinformácia by nás vyšla draho. Je pravda, že lístok si môžeme kúpiť vo vlaku, ALE za príplatok. Takže to nie je dobrá a porovnateľná možnosť s kúpou lístka na stanici. Jedine, že by sme nestíhali vlak tak nemusíme cestovať na čierno, ale stále zaplatíme pokutu, že sme si nekúpili lístok na stanici. A revízor vás môže dokonca vykázať z vlaku, ak ho hneď po nastúpení do vlaku bez lístka nezačnete hľadať. Môže vás označiť za čierneho pasažiera a budete musieť vystúpiť na najbližšej stanici.

síť

A v dnešnej dobe takýchto dezinformácii máme nespočetné množstvo, ktoré každým dňom narastá. Dôvodom je to, že existuje sloboda tlače a hlavne internet. Internet, kde je možné pridať akúkoľvek informáciu a tá sa rozšíri priam do celého sveta. Neoverená informácia vie narobiť veľké škody. Preto sa už informácie uvádzajú aj medzi výrobnými faktormi. Ich váha v dnešnom svete je dosť veľká.
Dávajte si pozor na dezinformácie!