Nákupy
Nerez je vhodný aj do exteriéru, ale musí byť odolnejší voči vonkajším vplyvom počasia

Nerez je vhodný aj do exteriéru, ale musí byť odolnejší voči vonkajším vplyvom počasia

Zábradlia sú súčasťou schodísk, balkónov a terás hlavne z hľadiska ich bezpečného požívania, ale ich funkcia je zároveň štýlovo doplniť a oživiť interiér či iný priestor, kde sa nachádzajú. Materiály, z ktorých sa vyrábajú, sa vekmi menia, drevo ako základný materiál na ich výrobu sa postupne dostáva do úzadia a na jeho miesto sa dostal nerez.

Exteriérové stĺpikové zábradlie

Nerezové zábradlia patria k neoddeliteľnej súčasti schodísk takmer v každej novostavbe, ktorá je postavená v modernom štýle a vyžaduje si prvky, ktoré podčiarknu jej štýl a originalitu. Bezpečnostná stránka zábradlia je neodškriepiteľná, zároveň je však dôležité aj jeho prevedenie a materiál, nerez je výborná voľba pre každý architektonický štýl a interiér. Je to univerzálny, nadčasový, elegantný materiál s dlhou životnosťou, pričom jeho vzhľad si nevyžaduje žiadne náročné ošetrovanie okrem poutierania handričkou a preleštenia špeciálnym prípravkom.

Schodiská či balkóny sa môžu vybaviť stĺpikovým zábradlím, pri ktorom základ tvorí nosná konštrukcia z nerezových stĺpikov a priestor medzi nimi vypĺňajú takisto nerezové tyče v danej vzdialenosti. Druhým variantom je kombinácia nerezových stĺpikov a sklenenej výplne, s použitím bezpečnostného skla číreho, matného alebo pieskovaného či farebného, pričom stĺpiky môžu byť ukotvené do podlahy zhora alebo z bočnej strany schodiska či balkóna.

Zaujímavo pôsobí kombinácia nerezu a skla

Čisté línie nerezove zabradlia sú charakteristické pre ukotvenie stĺpikov do podlahy pod nášľapnú vrstvu, čím dosiahneme efekt vychádzania zábradlia priamo zo zeme. Nerez na schodisko, ktoré bude umiestnené v exteriéri, musí byť odolnejší ako pri použití v interiéri, pretože musí odolať poveternostným vplyvom ako je slnko, dážď či mráz. To treba zohľadniť pri jeho navrhovaní a od toho sa odvíja aj cena celého zábradlia, okrem toho sa berie do úvahy aj zložitosť celého diela či potreba výroby špecifických alebo atypických prvkov a podobne.