Nerez je vhodný aj do exteriéru, ale musí byť odolnejší voči vonkajším vplyvom počasia

Zábradlia sú súčasťou schodísk, balkónov a terás hlavne z hľadiska ich bezpečného požívania, ale ich funkcia je zároveň štýlovo doplniť a oživiť interiér či iný priestor, kde sa nachádzajú. Materiály, z ktorých sa vyrábajú, sa vekmi menia, drevo ako základný materiál na ich výrobu sa postupne dostáva do úzadia a na jeho miesto sa dostal nerez.

Exteriérové stĺpikové zábradlie

Nerezové zábradlia patria k neoddeliteľnej súčasti schodísk takmer v každej novostavbe, ktorá je postavená v modernom štýle a vyžaduje si prvky, ktoré podčiarknu jej štýl a originalitu. Bezpečnostná stránka zábradlia je neodškriepiteľná, zároveň je však dôležité aj jeho prevedenie a materiál, nerez je výborná voľba pre každý architektonický štýl a interiér. Je to univerzálny, nadčasový, elegantný materiál s dlhou životnosťou, pričom jeho vzhľad si nevyžaduje žiadne náročné ošetrovanie okrem poutierania handričkou a preleštenia špeciálnym prípravkom.

Schodiská či balkóny sa môžu vybaviť stĺpikovým zábradlím, pri ktorom základ tvorí nosná konštrukcia z nerezových stĺpikov a priestor medzi nimi vypĺňajú takisto nerezové tyče v danej vzdialenosti. Druhým variantom je kombinácia nerezových stĺpikov a sklenenej výplne, s použitím bezpečnostného skla číreho, matného alebo pieskovaného či farebného, pričom stĺpiky môžu byť ukotvené do podlahy zhora alebo z bočnej strany schodiska či balkóna.

Zaujímavo pôsobí kombinácia nerezu a skla

Čisté línie nerezove zabradlia sú charakteristické pre ukotvenie stĺpikov do podlahy pod nášľapnú vrstvu, čím dosiahneme efekt vychádzania zábradlia priamo zo zeme. Nerez na schodisko, ktoré bude umiestnené v exteriéri, musí byť odolnejší ako pri použití v interiéri, pretože musí odolať poveternostným vplyvom ako je slnko, dážď či mráz. To treba zohľadniť pri jeho navrhovaní a od toho sa odvíja aj cena celého zábradlia, okrem toho sa berie do úvahy aj zložitosť celého diela či potreba výroby špecifických alebo atypických prvkov a podobne.