Apple opäť šokuje svet

WWDC je každoročná vývojárska konferencia spoločnosti Apple. Predstavujú tu nielen svoje výrobky, ale rovnako tak aj softvérové úpravy či nápady, ktoré majú do budúcnosti. Tento rok raz a znova prekvapili so svojimi novinkami.

notebook

iOS 13
Jednou z najviac očakávaných vecí od konferencie WWDC bolo predstavenie nového softvéru iOS. Všetci, čo náležite očakávali nový systém sa aj dočkali. Teda nejedná sa o nový systém, ale o aktualizáciu toho starého. Oproti starým verziám iOS bude mať nová verzia hneď niekoľko vylepšení. Medzi najpodstatnejšie vylepšenia určite patrí pridanie tzv. „dark mode“ režimu. Celý systém je však viac prepracovanejší, vývojári sa snažili zrýchliť celý systém a spraviť ho tak jednoduchším na používanie. Aktualizáciami si však prešli aj Mapy, Safari, Mail či dokonca Pripomienky. Apple zapracoval aj na ochrane súkromia. iOS 13 tak spravil veľký krok vpred a nastavil latku svojim konkurentom poriadne vysoko.
 
iPadOS
Vývojári Apple sa rozhodli, že aj iPad dostane svoj vlastný operačný systém. Ten nesie názov iPadOS. Zo začiatku bude iPadOS fungovať ešte na iOS princípe, postupom rokov sa ale určite poberie vlastným smerom. Novinkou pri iPadOS je nielen nová domovská obrazovka, ale aj pár zaujímavých maličkostí ako lepší multitasking, či lepšie zobrazovanie webov pri prehliadaní v Safari. iPadOS uvidí svetlo sveta až na jeseň. K dispozícii bude pre iPad Air2, iPad mini 4 a novšie verzie. Rovnako tak bude ešte tento systém prístupný pre všetky iPad Pro zariadenia.

smartphone
 

tvOS 6 a watchOS 6
Apple predstavil aj aktualizácie pre ich televízny operačný systém, ale rovnako tak aj pre hodinky. Vylepšenia pre watchOS 6 nie sú veľké, no rozhodne sú na mieste. Pridaním niektorých menších aplikácií, ako aplikácia na meranie hluku v okolí, či osobný AppStore pre Apple Watch, sú určite pozitívnymi novinkami. Čo sa týka tvOS 6, tá je v tomto smere trošku skromnejšia. Viac či menej to budú len menšie novinky dizajnu, ako napríklad pozadia či prispôsobenie základnej plochy pre každého užívateľa inak. Zaujímavosťou je, že Apple TV bude podporovať ovládače od PlayStation, Dualshock, a rovnako tak bude mať podporu aj pre ovládač od Xbox One S.