Potrebujete vyšší plat?

Povedzme že nastane situácia, kedy síce pracujete, ale vo svojom súkromnom živote nastane situácia či určitý plán, kvôli ktorým sa vám zazdá váš finančný príjem nízky. Alebo v druhom prípade, pracujete už dlhšiu dobu, poctivo, nešli ste ani lekárovi, no a skrátka máte pocit, že by ste si zaslúžili o niečo vyšší príjem.
Tieto situácie alebo myšlienky sa týkajú veľa ľudí a sú prirodzené. Ako však v takýchto situáciách postupujeme my, Slováci?

plat

Vo filmoch, alebo čisto len teoreticky vidíme príklady, ako zamestnanec ide za svojim šéfom, zloží mu kompliment, následne vyzdvihne sám seba, no a potom nastáva reč, ktorá ide priamo k veci. No realita a zmýšľanie Slovákov v takýchto prípadoch nám ukazujú iný smer riešenia.

Slovenskí zamestnanci nechodia za svojim šéfom, miesto toho hľadajú nového zamestnávateľa.

Za prvé, realita v bežných zamestnaniach na Slovensku vyzerá tak, že pokiaľ sa Ti máli alebo nevládzeš, na druhý deň nemsusíš prísť, predsa nezamestnaných ľudí nájdeme veľa a dáme priestor im. Tento pocit zamestnanci pociťujú denne a teda nejaký rozumný dialóg  asi neprichádza do úvahy, ešte nie že žiadať vyšší plat.
Za druhé, Slováci sú k sebe odjakživa závistliví, takáto prosba o zvýšenie by sa nezaobišla bez nenávisti kolegov, ale aj nenávisti zo strany nadriadeného.
Za tretie, dnešná spoločnosť disponuje pripojením na internet, pričom nájdeme webové stránky, na ktorých sú takmer všetky pracovné ponuky týkajúce sa slovenských regiónov ale aj zahraničia. Ľudia si zvykli, že riešiť veci cez internet je príjemnejšie, veľakrát i zmysluplnejšie. Takýmto štýlom zrejme uvažujú i v prípade, kedy chcú vyšší zárobok.

eura

Na druhej strane však verím, že určite nájdeme na Slovensku aj rozumných zamestnávateľov, šéfa či spločnosti, pričom v takom prípade by bola lepšia osobná komunikácia tak, ako som spomínal na začiatku. Zamestnávateľ nás už pozná a teda dialóg  týkajúci sa vyššieho platu by mohol dopadnúť sympaticky.