Straight Edge

Od šesťdesiatich rokov až doteraz, sa žiaľ,životný štýl mladých ľudí čoraz viac spája s drogami. Nečudo. Sú ich plné ulice a berú ich aj známe osobnosti, vzory mladých ľudí. Namiesto toho, aby im šli príkladom, správajú sa ako nezodpovedné deti. Berú ich však aj ľudia, ktorí majú okolo tridsať rokov. Vidíme to i u taxikárov.
koušící dívka

V podobnej situácii situácii sa ľudia nachádzali i začiatkom osemdesiatich rokov, no vtedy mládež zvolila úctihodný a rozumnejší postoj i životný štýl. Tento životný štýl mal názov Straight Edge.

Táto mládež videla, čo robia drogy a alkohol s ich okolím. Vyrastali v dobe, kedy aj dospelí boli nezodpovední, váľali sa sfetovaní po ulici a vypytovali peniaze. Čo je však ešte smutnejšie, opilosť vídavali aj u svojich rodičov. Išli ste na koncert a všade boli drogy. Ako sa tomu teda vyhnúť, no pritom sa zabaviť a mať kamarátov?

Nemôžem si pomôcť ale cítim, že presne taká istá doba je i dnes. Človek, ktorý by si nevypil či ohrdol drogou, ako by pre ostatných neexistoval a je označený za nudného. Vidíme veľa opitých, niekedy sfetovaných ľudí, ktorých vek je aj okolo 40 a majú rodinu. Vodiči automobilov a taxíkov si nesmú vypiť, tak užívajú drogy. Hrôza.

Mládež na začiatku osemdesiatich rokov si však osvojila životný štýl Straight Edge. Boli to typickí tínedžeri, mali svoje chyby, pobili sa, navystrájali hlúpostí, no všetko bez prítomnosti omamných látok. Ak šli na koncert, na päste si fixou nakreslili veľké X. Takto sa niekedy na koncertoch označovali neplnoletí, ktorým bolo zakázané naliať alkohol. Táto mládež si znak X osvojila dobrovoľne, boli naňho hrdí. Tí starší, ktorí sa stali vyhadzovačmi, takisto dávali najavo, že si neželajú, aby na zábavu chodila spitá mládež. Daj si pivo, dve, ale nesprávaj sa ako spitý a sfetovaný idiot. Takto by sa dala tá atmosféra na Straight Edge koncertoch prosto definovať.
bezdomovec na ulici

Neskôr však postoj Straight Edge chytil prísnejšiu formu, kedy sa človek radiaci do tejto skupiny musel vyhybáť i káve, cigaretám, aj mäsu. V prípade mäsa šlo o sympatie k vegetariánstvu a dokonca vegánstvu.

Celá podstata začiatočného Straight Edge je hlavne o tom, uchovať si vlastnú hlavu, triezvy pohľad na svet. Nebyť ničím ovplyvnený. Nebyť ovplyvnený politikmi, učiteľmi a ani látkami, ktoré nás otupujú a ničia.